Kanabinoidné receptory (CB1 a CB2) v ľudskom tele neexistujú za účelom konzumácie externe produkovaných kanabinoidov nachádzajúce sa v kanabise (marihuane).Tieto receptory existujú pretože naše telá produkujú svoje vlastné kanabinoidy (endokanabinoidy), ktoré sa používajú na signalizáciu a kontrolu rôznych funkcií.
Jedným z najdôležitejších zo všetkých našich v ľudskom tele prirodzene produkovaných kanabinoidov je Anandamide.
Anandamide, podobne ako iné ďalšie endokanabinoidy v ľudskom tele sa produkuje samostatne. Primárne sa viaže na receptory CB1, čo mu dodáva profil účinku podobnému THC, dobre známej psychoaktívnej zložky kanabisu (marihuany).
Anandamide sa produkuje v tele lokálne tam kde je to potrebné zatiaľ čo externé kanabinoidy (napr. THC) sa do tela dodávajú prostredníctvom tkanív. Pre porovnanie rozdielov v účinku môže byť porovnávanie jabĺk s pomarančmi.
Názov „Anadamide“ pochádza zo sanskritného slova „ananda“, čo znamená „radosť“ alebo „blaženosť“.
Sanskrit je starý indický jazyk.
Rimonabant bol jedným z neúspešných liekov na chudnutie, ktorý blokoval receptory ľudského tela CB1 aby mohli byť aktivované anandamidom. Zo známych výskumov je potvrdené, že mnohé z negatívnych psychologických účinkov Rimonabantu (depresie, samovražedné nálady a pod.) boli dôsledkom zabránenia telu v používaní vlastného anandamidu.
Inými slovami, Anandamide vie pomáhať duševnému zdraviu.
Po jeho objavení v roku 1992, približne v rovnakom časovom období ako objavenie kanabinoidných receptorov (CB1, CB2) sa vedci zameriavali na jeho distribúciu a rozloženie v celom ľudskom tele.

You must be logged in to post a comment Login